HiFi Klubben

Gå till innehåll

B&W 700 Series

High End-kvalitet i mellanklassen

Nya 700 S2-serien från Bowers & Wilkins ersätter CM S2-serien som i många år har varit otroligt populär bland musik- och hemmabioentusiaster över hela världen. Den här gången handlar det emellertid inte bara om en uppdatering – det här är en helt ny serie!

B&W har koncentrerat sig på att ge dig så många av kvaliteterna från den legendariska 800 Series Diamond som möjligt till ett pris som fortfarande är lösbart för vanliga dödliga. 700-serien sätter därför en ny standard i mellanklassen som konkurrenterna kommer att få mer än svårt att mäta sig med.

Oavsett om du behöver en kompakt finsmakarmodell eller en tung, komplett hemmabio kan du vara säker på att du får en gediget exklusiv upplevelse med 700-serien. Designen är enkel, stilren och exklusiv, och du kan välja mellan äkta träfaner, svart högglans eller matt vit lack.

 

Carbon Dome en diskant utan missljud

Den Nautilus-laddade diskanten i 700-serien introducerar en helt ny diskant-teknik från Bowers & Wilkins: Carbon Dome. Membranet har dubbel förstärkning med kol och kolfiber, och resultatet är en sagolikt detaljrikedom och luftighet i musikens högsta toner, långt bortom den hörbara gränsen. Den stora golvmodellen 702 S2 och den läckra stativmodellen 705 S2 har diskanten monterad i ett separat aluminiumhus längst upp på kabinettet, åter igen en princip hämtad från 800-serien. 

 

Continuum FST och Aerofoil unika lösningar för unik ljudkvalitet  

Samtliga trevägsmodeller i 700-serien är precis som i 800-serien bestyckade med B&W:s unika kantlösaContinuum FST-mellanregister. Membranet är vävt i B&W:s eget Continuum-material, och ger en extremt välupplöst och neutral återgivning av röster och instrument.

De renodlade baselementen i 700-serien är bestyckade med en förenklad utgåva av det ultralätta och ultrastyva Aerofoil-membran som utvecklades till 800-serien. Dessa lätta och styva membran fungerar nästan som en perfekt kolv, som levererar en överlägsen och imponerande precision och dynamik, vid både låga och höga ljudtryck.

700-serien landar i Hi-Fi Klubbens butiker under september 2017. Kom in och få en ljudupplevelse av yttersta klass! 

TILLGÄNGLIGHET PÅ NYA 700-SERIEN KAN VARIERA MELLAN BUTIKERNA UNDER EN KORT PERIOD FRAMÖVER – kontakta din butik för mer information.

 

Vi använder småkakor (cookies), så att du kan använda vår webbutik. Vi använder dem också för att få fram hur våra hemsidor används, så vi hela tiden kan göra dem bättre, självklart medan vi lyssnar på vår favoritmusik. Genom att fortsätta godkänner du detta. Läs mer om cookies här