
-Vi vill att folk ska få en bra musikalisk upplevelse och att publiken får en känsla av att de har fått med sig något som de inte hade innan de började lyssna på plattan.
Enslaved har länge varit kända för att experimentera och integrera andra genrer som proggrock, något som de jobbat vidare med på In Times.
- Vissa tycker att just experimenterandet med nya genrer kan bli lite mycket ibland. Vi leker med alla genrer, men vet vad som är vårt musikaliska arv. Vi står stabilt på en berggrund av metal som vi integrerar med andra genrer, men allt måste smälta samman så att det blir aggressivt och dynamiskt.
En parlamentarisk process
Ivar berättar att arbetet med albumet påminner lite om en parlamentarisk process. Som låtskrivare sitter han hemma hos sig och jobbar på låtmaterialet och strukturerar upp arbetet. När alla i bandet har en gemensam uppfattning av materialet går bandet in i replokalen. Själva albuminspelningen sker live i studion.