Hopp til innhold
Lyngdorf Lyngdorf TDAI-1120 + RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION Stereoanläggning Stereoanläggning

LyngdorfTDAI-1120 + RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITIONStereoanläggning

Kristallklart Lyngdorf-ljud, RoomPerfect, otroligt läcker finish, trådlös musikstreaming och exklusiva Limited Edition-högtalare. En unik anläggning.
system63 994:-
PriceRunner

Läs mer:

Beskrivning

Lyngdorf TDAI-1120 + DALI RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION – exklusiv och användarvänlig musikanläggning med streaming, RoomPerfect, fantastisk finish och enastående ljudkvalitet i varje rum

Lyngdorf TDAI-1120 + DALI RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION är en unik, exklusiv och mångsidig anläggning som kan ge dig kristallklara och oförglömliga musikupplevelser hemma i vardagsrummet. Här får du för första gången någonsin Lyngdorfs revolutionerande RoomPerfect-rumskorrektion i en kompakt apparat som lätt får plats i en hylla och som till och med vanliga dödliga har råd med.

2 x 60 watt i 8 ohm låter kanske inte särskilt imponerande på pappret, men de fördubblas till 2 x 120 watt i 4 ohm! Med denna suveräna strömkapacitet kan TDAI-1120 utan problem få fram de förnäma kvaliteterna de potenta golvhögtalarna från DALI.

Användarvänlig lyx för just ditt hem

RoomPerfect optimerar ljudet i just ditt vardagsrum och ger dig mycket friare möjligheter i inredningen utan att ljudet påverkas negativt. I äkta High End-anda är Lyngdorf TDAI-1120 extremt solitt konstruerad, och den läckra designen i aluminium och glas kommer att passa in perfekt även i de mest stilrena hem.

Via HDMI kan du koppla in din TV, få optimal digital ljudkvalitet och reglera ljudstyrkan via TV:ns fjärrkontroll. TDAI-1120 startas och stängs automatiskt med TV:n, så du behöver över huvud taget inte skänka den en tanke när du ska titta på något. Du behöver bara njuta av det fantastiska ljudet.

DALI RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION – en helt unik superhögtalare

RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION är en speciell jubileumsutgåva Av den kritikerrosade golvhögtalaren RUBICON 6 som DALI har tagit fram med anledning av HiFi Klubbens 40-årsjubileum. Kabinettet är snövit, satinmatt lack och högtalarelementen som normalt sett är träfärgade har färgats kolsvarta. Brickan på baksidan har signerats för hand av Peter Lyngdorf som grundade både DALI och HiFi Klubben.

Dolt bakom frontplattan har kablarna bytts ut mot silverkablar, och i delningsfiltret har DALI använt påkostade Mundorf-kondensatorer. Om du vill ordna ett par av dessa unika högtalare ska du inte vänta för länge. Det har nämligen bara byggts 100 stereopar, och fler kommer inte att byggas.

Om RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION inte är ett optimalt högtalarval för just din smak eller ditt behov hjälper HiFi Klubben dig gärna att hitta ett bra alternativ. Vi har marknadens största urval av kvalitetshögtalare i alla storlekar och prisklasser.

Systemet innehåller:

DALI gratulerar HiFi Klubben till 40-årsjubileet. Och vi gratulerar dig som lyckas säkra denna otroligt läckra jubileumsutgåva!
Antal / 1 par
I lager i nätbutiken I lager i nätbutiken
Pris43 996:-
Äkta Lyngdorf-ljud, RoomPerfect-rumskorrektion, väldigt läcker kompakt design och trådlös musikstreaming. Kan det bli läckrare?
Antal / 1 st.
I lager i nätbutiken I lager i nätbutiken
Pris19 998:-

Mer bilder på Lyngdorf TDAI-1120 + RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION

Lyngdorf Lyngdorf TDAI-1120 + RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION Stereoanläggning Stereoanläggning

Höjdpunkter

 • Kompakt och exklusiv design i metall och glas
 • Enastående välupplöst och dynamiskt ljud
 • RoomPerfect-korrektion för perfekt ljud i alla lyssningsrum
 • Bluetooth och wifi-streaming, inkl. Spotify Connect, Chromecast built-in, AirPlay 2, Roon Ready (MQA) och internetradio
 • Golvhögtalare i 40-års Limited Edition-jubileumsutgåva
Peter Svedborg
Göteborg Skånegatan
99 butikerHitta närmaste butik
Peter Svedborg

Vår
Expertbedömning

 • Kompakt och exklusiv design i metall och glas
 • Enastående välupplöst och dynamiskt ljud
 • RoomPerfect-korrektion för perfekt ljud i alla lyssningsrum
 • Bluetooth och wifi-streaming, inkl. Spotify Connect, Chromecast built-in, AirPlay 2, Roon Ready (MQA) och internetradio
 • TV-ljud kan styras från din TV:s fjärrkontroll, inkl. automatisk på/av
 • Golvhögtalare i exklusiv Limited Edition-jubileumsutgåva

Tillbehör till Lyngdorf TDAI-1120 + RUBICON 6 HFK JUBILEE EDITION

Rekommenderade produkter