Hopp til innhold
Stereoförstärkare med streaming

NAD C 3050 + NAD MDC2 BluOS-D

Systemet innehåller:
  • NAD MDC2 BluOS-D MDC-modul

    1 recension
    Bygg in Bluesound i din NAD MDC2-förstärkare. Sedan har du trådlös musikstreaming i High End-klass utan kablar och extra apparater i hyllan.
    Läs mer
  • NAD C 3050 Integrerad förstärkare

    1 recension
    Unik stereoförstärkare framtagen med anledning av att NAD grundades för 50 år sedan. Retro utanpå – toppmodern och tokstark inuti! (1972-2022)
    Läs mer

Fördelar

  • Retro-finish med valnöts-utseende, klassiska VU-mätare och tryckknappar för val av ingång på fronten
  • Enastående hifi-ljudkvalitet och råstyrka
  • Fritt val av högtalare
  • Inbyggd trådlös musikstreaming och multiroom via Bluesound och digital rumskorrektion från Dirac.
  • Väldigt smidigt digitalt TV-ljud via HDMI som du styr via din TV:s fjärrkontroll
  • Dedikerad skivspelaringång (MM)
  • Inbyggd tvåvägs-Bluetooth för trådlösa hörlurar

Begränsningar

  • Ingen digital tonkontroll
  • Ingen frontdisplay för visning av skivomslag m.m.

Exklusiv retro-jubileumsförstärkare med suveränt ljud, inbyggd Bluesound, Dirac-rumskorrektion och HDMI för supersmidigt TV-ljud

NAD C 3050 är en audiofil stereoförstärkare skapad med anledning av att det 1972 var 50 år sedan NAD grundades. Designen är en hyllning till den klassiska 3030-modellen från 70-talet, och retro-detaljerna inkluderar kabinett i valnöts-look, traditionella VU-mätare för höger/vänster, tryckknappar för val av ingång och NAD:s originella ”New Acoustic Dimension” i snygg skrivstil på fronten.

I denna version får du inbyggd Bluesound MDC2-modul, så att du utöver en tvättäkta hifi-förstärkare även får trådlös musik, digital Dirac-rumskorrektion och TV-ljud på högsta nivå. Effekten ligger på solida 2 x 100 watt som i bästa NAD-anda kan driva även väldigt strömkrävande högtalare galant. Samtidigt får du alla möjligheter för både digital och analog musik, inklusive 24-bitars HD-ljud och dedikerad skivspelaringång (MM).

Via HDMI-ingången kan du koppla in din TV, få optimal digital ljudkvalitet och reglera ljudstyrkan via TV:ns fjärrkontroll. Och med inbyggd Bluesound får du tillgång till ett outtömligt universum av trådlös musik från marknadens mest populära streamingtjänster. Du kan bygga ut med trådlösa Bluesound-högtalare i andra rum och styr alltsammans från din telefon eller surfplatta.

NAD C 3050 inkl. Bluesound MDC-modul levereras färdigmonterad från HiFi Klubbens serviceverkstad.

Behöver du hjälp?

Fråga en av våra passionerade hi-fi-experter eller kontakta kundservice.
Maskinöversättning upptäckt

Oj då. Det verkar som att du använder ett maskinöversättningsverktyg för att visa den här sidan. Även om det kan vara bekvämt, kan det leda till oväntat beteende och i vissa fall göra sidan instabil eller till och med oanvändbar.

För bästa upplevelse rekommenderar vi att du inaktiverar översättningsverktyget. Om du väljer att fortsätta, var medveten om att vissa funktioner kanske inte fungerar som de ska.