HiFi Klubben

Gå till innehåll
lokala erbjudanden Gör ett klipp på utställningsmodeller, utgående produkter och restlager från alla våra butiker. Läs mer

Kan du smaka skillnad på ljud?

Visste du att du kan smaka med öronen? Ljusa pianotoner tillför sötma och höga fioler ger syrlighet, medan djupa bastoner kan utlösa en bitter smak. Forskare och gastronomer är eniga – nu har turen kommit till dig! Här nedan har vi samlat några musikklipp med väldigt olika ljud. Ta till exempel en kopp kaffe eller en chokladbit, sätt på dig lurarna och luta dig tillbaka medan musiken spelar. Kan du smaka skillnad? Oavsett om du kan det eller ej så kan vi lova att musik låter bättre på bra utrustning. Kom in på HiFi Klubben och berätta vad du gillar – så hittar vi det bästa ljudet för din smak!

Gör ljudtestet

Smaka på ljudet

– Läs om hur andra lyssnar

 • Ursäkta, kan jag få lite bas i soppan?

  Se mer
 • True Wireless – befria musiken

  Full trådlöst frihet för sport, träning och resa

  Se mer
 • Beverly Hills på toasten och bossanova i kaffet

  Se mer
 • I mörkret löper sinnena amok

  Se mer
 • Så väljer du Bluetooth-högtalare

  Stor, liten, vattentät, exklusiv – hitta en i din stil

  Se mer

Grymma hörlurar för alla

Trådlösa, med kabel, aktiv brusreducering, gaming – du hittar dem på HiFi Klubben

Det vimlar av hörlurar i alla möjliga storlekar, former och färger och för alla möjliga ändamål. Ska du lyssna hemma i soffan eller medan svetten lackar under löprundan? Spelar du musik på mobilen eller anläggningen? Förvarar du hörlurarna i fickan, ryggsäcken eller bokhyllan? Trådlöst eller med kabel? Ja, listan kan göras lång. I HiFi Klubbens butiker kan du både lyssna, prova och få kompetent vägledning innan du bestämmer dig. Då blir det mycket enklare att välja rätt!

Läs mer

Hitta ditt ljud

 • Sennheiser

  PXC 550 Trådlös hörlur

  2 190:- /st.

  Se mer
 • Denon

  Envaya Mini Bluetooth högtalare

  1 698:- /st.

  Se mer
 • Argon Audio

  POP Trådlös hörlur

  398:- /st.

  Se mer
 • Soundboks

  SOUNDBOKS2 Bluetooth högtalare

  8 998:- /st.

  Se mer
 • Bowers & Wilkins

  PX Trådlös hörlur

  2 998:- /st.

  Se mer
 • Jabra

  Elite 85H Trådlös hörlur

  2 490:- /st.

  Se mer
 • B&O

  Beoplay H9i Trådlös hörlur

  3 990:- /st.

  Se mer
 • DALI

  KATCH Bluetooth högtalare

  4 498:- /st.

  Se mer
 • B&O

  Beoplay H8i Trådlös hörlur

  2 990:- /st.

  Se mer
 • Marshall

  Acton II Trådlös högtalare med Bluetooth

  2 490:- /st.

  Se mer

Börja lyssna i dag – bli medlem i HiFi Klubbens kundklubb

Welcome Listeners

HiFi Klubben är en gemenskap för alla som vet att det är viktigt att lyssna.

För när vi lyssnar så fångar vi nyanserna. Vi lär oss mer om oss själva och världen, och uppfattar fullt ut allt som händer omkring oss.

Därför spelar vi också musik på ordentlig utrustning, och vi ger det vår fulla uppmärksamhet. Inte för musikens skull, men för vår egen. För när vi verkligen lyssnar, så händer något. Endorfinerna får fritt spelrum och musiken är inte längre något vi bara hör. Vi känner den. Fysiskt och fantastiskt.